Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YERLİ ROBOT EL PROJESİ DESTEK BEKLİYOR!

Kolunu, elini ya da parmaklarını çeşitli sebeplerle kullanamayan binlerce insan için umut ışığı olacak Yerli Robot El Projesi yardımseverlerin desteğini bekliyor.

Okunma: 1473

08.05.2017 18:44

robot el projesi, yerli robot el, yerli robot el projesi, yardımcı doçent doktor mustafa akkaya, muhammet karakök,

Hastane veya bir fizik tedavi merkezinde değil de evde, sokakta ihtiyaç duyulan her yerde hem tedavi hemde günlük kullanım amacıyla geliştirilecek ilk kol ve el robotu için çalışmalar başladı.

 

Bu uzun yıllar tedavi gerektiren ve hiç bir zaman tamamen düzelmeyen amansız rahatsızlığın içerisinde bitmek bilmeyen fizik tedaviler, kas ve iskelet gelişimine göre değişmesi gereken ortezler, protezler ve sayısız sinir, kas tendom ve kemik ameliyatları var.

 

Çocuğunun ve kendilerinin yüzünde sürekli bir üzüntü ve endişeyle yaşamak zorunda olan bir anne babayı düşünebiliyor musunuz?

 

Her gün dertleri ve acıları tazelenen bir aile…

 

Çocuğuna baktıkça yüreği kan ağlayan insanlar. Peki ya o yavrunun geleceğini, eğitim ve iş hayatını, toplumda nasıl bir ruh haliyle yaşayacağını düşünebiliyor musunuz? İşte bu insanlar her gece zor bela uyuyup mutlu günleri hayal ederek gözlerini kapatırken, güne her sabah yeni bir ümitle başlıyor.

 

İste bu amaçla; yani kendisi veya yavrusu kol ve el felcine maruz kalmış insanların hayallerini gerçekleştirmek için Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç.Dr. Mustafa Akkaya, fizyoterapist ve mühendislerinde yer aldığı ekibiyle birlikte gönüllü bir seferberlik başlattılar.

 

Yard. Doç.Dr. Mustafa Akkaya ve ekibi bir şeylere dokunup tutabilme hayali ve kendi ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilme umuduyla yaşayanlar için mucizevi bir teknoloji olan yerli robot el projesini hayata geçirmek üzere çalışmalara başladı.

 

Bartınlı Muhammet Karakök bu önemli  gelişmeyi Bartın kamuoyuna ve tabi ki Türkiye’nin gündemine taşımak için çaba sarf ediyor.

 

Uygulama ile kişiye özel hazırlanabilecek özel elektronik tertibat sayesinde eli ve kolu olupta bu uzuvlarını doğum, kaza ve benzeri olaylarda yaşadığı felç dolayısıyla kullanamayan herkesin eldiven şeklinde giyerek hem tedavi amaçlı hem de günlük kullanım amaçlı faydalanabilmesi sağlanacak.

 

Proje kapsamında teknoloji geliştirme maliyetleri 20 bin TL civarında.

 

On binlerce kişiye umut ışığı olacak projenin başlangıcı için gerekli 6 bin TL’de henüz karşılanamadı. Yard. Doç. Dr. Akkaya projede illa nakdi yardım gerekmediğini ihtiyaç duyulacak materyalleri tedarik ederek de yardım edilebileceğini belirtiyor.

 

Ürünün geliştirilmesi kadar ihtiyaç sahiplerine ücretsiz temin edilebilmesi içinde destek gerekiyor.

 

Kol felci hastaları ve bilhassa Sağlık Bakanlığı'nın eğitim, denetim ve deneyim alt yapısı hazırlanmadan teşvik ettiği normal doğumlar sonucu çocuklarının kol felcine maruz kaldığına inanan aileler, uzun yıllar aralıksız şekilde süren bu rahatsızlıkla mücadele ederken zaten maddi ve manevi olarak büyük bir yıkım içerisinde oldukları için böyle bir ürüne sahip olacak güçte değiller.

Bu konuda duyarlı ve yardımsever halktan, iş adamlarından, siyasiler ve sivil toplum örgütlerinden destek bekleniyor.

 

Destek vermek isteyenler aşağıdaki Vakıfbank ROBOT EL YARDIM hesabına nakdi yardımda bulunabilirler. Gelişmelerle ilgili tarafınıza bilgi verebilmesi için açıklama bölümüne irtibat numarası belirtmeniz yeterli olacaktır.

 

Ayrıca destek amacıyla ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler 0 544 647 67 74 nolu telefonu arayabilirler.

 

Vakıfbank ROBOT EL YARDIM hesabı
IBAN: TR310001500158007305879722

KOL FELCİ MAĞDURLARI VE AİLELERİ ADINA

Muhammet KARAKÖK

Etiketler: robot el projesi, yerli robot el, yerli robot el projesi, yardımcı doçent doktor mustafa akkaya, muhammet karakök,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.9171
0.917942019-09-20 17:04:08