Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÜÇ YILLIK BAKIMI DEVLETTEN...

İlk defa kuruldu üç yıllık bakımı devletten...

Okunma: 9957

27.04.2017 18:53

kestane bahçesi, uğurlar köyü kestane bahçesi, bartın kestane bahçesi,

 

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ve Bartın Orman İşletme Müdürlüğü’nün iş birliği ile Bartın’da ilk kez kestane bahçesi oluşturuldu. Amasra ilçesine bağlı Uğurlar Köyü mevkiinde oluşturulan bahçeye köy sakinlerinin de yardımıyla 750 adet kestane fidanı dikildi. Fidan dikim törenine katılan Zonguldak Orman İşletme Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel 2016 yılında Bartın’da 61 adet köyde 590 dekar arazide 95 bin adet gelir getirici ağaç dikimi gerçekleştirildiğini söylerken bu alanda çalışmaların da hızla devam ettiğini söyledi.

 

Bartın’da ilk kez Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ve Bartın Orman İşletme Müdürlüğü’nün iş birliği ile kestane bahçesi oluşturuldu. Amasra ilçesine bağlı Uğurlar Köyü mevkiinde oluşturulan bahçeye köy sakinlerinin de katılımıyla 750 adet kestane fidanı dikildi. Kestane bahçesi fidan dikim törenine Zonguldak Orman İşletme Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel’in yanı sıra Bartın Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık, müdürlük personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Fidan dikim törenine katılan Zonguldak Orman İşletme Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel 2016 yılında Bartın’da 61 adet köyde 590 dekar arazide 95 bin adet gelir getirici ağaç dikimi gerçekleştirildiğini söylerken bu alanda çalışmaların da hızla devam ettiğini söyledi.

 

5 bin 7 dekar alanda 470 bin fidan dikeceğiz

 

Başel törendeki konuşmasında Bartın’ın orman alanı bakımından Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer aldığını ifade ederek, Bartın’ın yüzde 59’a yakın orman alanı var. Bartın’da iki Orman İşletme Müdürlüğümüz var. Bu kadar orman olmasına karşın; orman kurma, fidan ve ağaçlandırma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. 2003- 2016 yılları arasında 120 bin dekar alanda 10 milyon fidan diktik. 2017 yılında ise 5 bin 7 dekar alanda 470 bin fidan dikeceğiz. Bunun yanında Sayın Bakanımızın üzerinde durduğu 5 bin köye 5 bin orman projemiz var. 2016 yılında Bartın’da 61 adet köyde 590 dekar arazide 95 bin adet gelir getirici dediğimiz kestane, ceviz, ıhlamur, fıstık çamı gibi ağaçlandırmalar yapıyoruz. Ağaçlandırmaları yaparken yöre eko sistemine dikkat ediyoruz. Yörenin ekolojisine, toprak yapısına ve iklimine ne uygun ise onu dikiyoruz.” Dedi.

 

Gökçebey’de laboratuar kuruyoruz

 

Başel konuşmasının devamında projede dikkat ettikleri hususlardan birinin de meyvelerin dikilen ağaçlardan kolay toplanabilmesi olduğunu ifade edip, “Bu projeye uygun olarak bahçeler kuralım istiyoruz. Nasıl ki insanlar fındık ağacından fındığını kolayca alıyorsa kestanenin de en fazla 3-5 metre boyu olsun ve köylü değişik ekipmanlarıyla kestanesini rahatça toplasın düşüncesindeyiz. Ayrıca kestane rehabilitasyon mücadelesi çalışmalarımız devam ediyor. Bu manada da Gökçebey’de kestane hastalıkları ve diğer hastalıklarla mücadele kapsamında bir laboratuar kuruyoruz. İhalesi yapıldı ve yakın zamanda inşaatına başlanacak. Bu şekilde yöremizdeki kestane ve diğer hastalıklarla mücadele edeceğiz. Amasra’da bir deneme sahamız var ve bu çalışmalar orada da takip ediliyor.” Dedi.

 

Üç yıl boyunca bahçelerin bakımını biz yapacağız

 

Bartın Uğurlar Köyü mevkiinde dikimi gerçekleştirilen kestane fidanları ile ilk defa kestane bahçesi kurduklarına da değinen Başel, “Bunu ıhlamur bahçesi takip edecek. Yöremiz çok zengin bir yöre. Biz yapmış olmak için bir şey yapmak istemiyoruz. Bu yaptığımız çalışmalarda üç yıl boyunca bahçelerin bakımını biz yapacağız. Daha sonra köy hane sayısına göre parsellere bölüp bahçeleri köy halkına teslim edeceğiz. 49 yıl boyunca bu bahçelerin bakımı ve ürün alması köy halkımızda olacak. Çok iyi bilmeliyiz ki önemli olan korumak. Köy halkımız ormanları koruduğu ve doğaya sahip çıktığı zaman biz her daim onların yanında olacağız. Biz bir parça kahverengi toprak bırakmak istemiyoruz. Bazı bölgelere kuşburnu dikeceğiz ve bu kuşburnu ormanlarını da köylerde yaşayan ailelere vereceğiz. Halkımız kuşburnu meyvelerini toplayıp satabilecek. Bunu da bilinçli yaptırmak istiyoruz. Yapacağımız iş çok, alacağımız mesafe de çok. Ormanlarımıza hep birlikte bakacağız. Birlikte bakacak ve birlikte koruyacağız. Sonrasında ormanlardan elde edilecek meyveler sizin olacak. Ormanın her şeyi kıymetli. Bartın’ın ormanlık alanlarının oranını da düşündüğümüzde Bartın’ın geleceği, istikbali parlak.” Diye konuştu.

Etiketler: kestane bahçesi, uğurlar köyü kestane bahçesi, bartın kestane bahçesi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.1499
0.150362019-09-15 18:58:34