Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TUTTU MU? TUTMADI MI? TUTMADI!..

Okunma: 811

09.11.2017 10:52

Bartın kent merkezinde her gün sıkışan, insanları strese sokan trafiği rahatlatmak adına bir dizi tedbirler alındı.

 

Bunlardan biri de Kavaklı mevkiinden Yukarı Çarşı istikametine gidiş yolunun ters yöne çevrilmesiydi.

 

Tuttu mu? Tutmadı!..

 

Şehir merkezinde, şehrin kalbinde yaşanan trafik sıkıntısından herkes muzdaripti. Bu konuda rasyonel ve keskin kararlar alabilmekte gerekiyordu.

 

Kavaklı-Yukarı Çarşı istikametinin ters yola çevrilmesi de keskin bir karardı ancak rasyonelliği yani akılcı olup olmadığı tartışmaya açıktı.

 

Uygulama 2017 yılının 9. ayında başladı. Kavaklı’dan Yukarı Çarşıya gidiş yönü ters yön oldu.

 

Amasra, TOKİ, Orduyeri, Kaynarca, Hendekyanı mevkilerinden gelen yüzlerce ve hatta binlerce araç Yukarı Çarşı istikameti için Yalı bölgesine yönlendirildi.

 

Uygulamanın başladığı ilk günlerde ters yön tabelalarını görmeyen ve yılların alışkanlığı ile ters yöne girenlerde oldu. Tabi insanlar zamanla alıştılar bu duruma. Alıştılar ama…

 

Düşünelim!

 

Amasra, TOKİ, Orduyeri, Kaynarca, Hendekyanı mevkisinden gelip Yukarı Çarşı’ya çıkabilmek için tek alternatif yol Yalı Bölgesi.

 

Yani şehri yarım tur atmanız gerekiyor çarşıya ulaşmak için.

 

Kavaklı’da ki ters yön uygulama Orduyeri trafiğine de sirayet etti.

 

Orduyeri’nin başta sabah ve akşam sıkışan trafiği daha da arttı. Neredeyse hiçbir sürücü Orduyeri Kavaklı istikameti kullanmaz hale geldi. Nedeni ters yön uygulaması sonrasında şehir merkezine geçiş yoktu. Bu nedenle Orduyeri köprüsü kavşağındaki trafik kat kat arttı. Sağdan soldan alttan üstten gelenler. Birbirine yol vermeyenler, kornalar, maddi hasarlı kazalar birde üzerine uyku sersemliği eklenince tartışmalar kaçınılmaz oldu. Hepsi üst üste geldi. Hem biz gazetecilerin hem de vatandaşların net gözlemi bu.

 

Araç sahipleri Kavaklıdan yukarı çarşı istikametine ters yön uygulamasının eski haline getirilmesini Orduyeri köprü trafiğinin rahatlamasını istiyor.

 

Vatandaşın, esnafın ve biz gazetecilerin bir diğer gözlemi ise Yukarı Çarşıdan Kavaklı’ya inen yolu araçlar çok çok nadir kullanıyor. Yok denilecek kadar az. Hatta ve hatta Piryamcılar caddesi ve Yukarı Çarşı caddesinde ki doğalgaz ve yol yapım çalışmaları nedeniyle mecburen hamam sokak yada Kavaklı caddesine gitmesi gereken araçlar Kavaklı caddesine çıkan yolu değilde yine Yukarı Çarşıdan Hamam Sokağına oradan Asma yada Pazaryeri caddesine çıkan yolu kullanmaya devam ettiler.

 

Peki, yetkililer bu durumu gözlemliyor mu? Tuttu mu? Tutmadı mı? Sorusuna yanıt arıyorlar mı? Alternatifler düşünülüyor mu? İşte sorular bunlar!

 

Bir diğer hususta esnaflar…

 

Orduyeri köprüsü bitiminden Kavaklı’ya, Kavaklı caddesinden Yukarı Çarşı havuz bölgesine kadar dükkanları ve iş yerleri bulunan esnaflar durumdan muzdarip.

 

İşlerinin ters yol uygulamasından dolayı her geçen gün azaldığını ifade ediyorlar. Trafiğin eski akışına dönmesi için imza toplamışlar. Hatta böyle giderse dükkanlarını boşaltmaya hazırlananlar bile var. Bir taraftan onlarda takip ve gözlemlerde bulunuyorlar. Uygulama kent trafiğini rahatlattı mı? Rahatlatmadı mı? Onlara göre de rahatlayan hiçbir şey yok.

 

Şehir Trafiğin tıkanmasına neden olan 2 nokta var. 1’insi Kemerköprü mevkii, 2’incisi ise şadırvan caddesi. Kemerköprü mevkii’de aynı Orduyeri köprüsü gibi. Her yönden dolu dolu araç geliyor. Şadırvan caddesinde ise insan trafiği ve karşıdan karşıya geçen yayaların sıklığı araçların seyir etmesini zorlaştırıyor. Su terazini geçince trafikte hiçbir sıkıntı kalmıyor diyorlar.

 

Elbette asıl konu trafik ve trafik sıkışıklığı ancak esnafında hali iç açıcı değil.  Bu durumu görmemek, görüp es geçmekte mümkün değil.

 

Ne olacak?

 

Kent merkezinde trafiğin durmasına neden olan noktalara bakalım…

 

Adliye Bölgesi, Pazaryeri, Kemer Köprü ve Şadırvan…

 

Keza Orduyeri köprüsü ve yalı camiinin bulunduğu nokta da trafik çekilmez durumda.

 

Şimdi ne olacak? Denenen ters yol uygulaması trafiği hafifletmeye katkı sağlamadığı halde devam mı edecek? Hem sürücüler hem de esnaflar ters yol uygulamasının il trafik komisyonunca kaldırılmasını eski haline dönmesini istiyor.

(ORDUYERİ KÖPRÜSÜ KAVŞAĞINDA HERGÜN YAŞANAN TRAFİK YOĞUNLUĞU TERS YÖN UYGULAMASIYLA DAHA DA ARTTI)

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.2928
0.293522019-09-19 18:12:19