Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TRAFİK SİGORTALARINDA YENİ DÖNEM

İYİ SÜRÜCÜYE UCUZ SİGORTA

Okunma: 3999

12.04.2017 12:11

İyi sürücüye ucuz sigorta

Trafik sigortasında yeni dönem başladı. Tavan uygulaması ile kazasız sürücüler için avantajlar artarken, kaza yapanın prim yükü de yükseliyor.

 

Hazine Müsteşarlığı, sigorta şirketlerine sağlanan bir dizi avantaja rağmen indirim yapılmayan zorunlu trafik sigortası primlerine tavan uygulaması getirdi. Yeni uygulama özellikle kaza yapmayan sürücülere büyük avantaj sağlarken üç ve daha fazla kaza yapan araçların prim yükünü artırıyor. Hazine Müsteşarlığı'nın internet sitesinde yayımlanan genelgeye göre, tavan uygulaması 12 Nisan ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında geçerli olacak. Yani belirlenen tavanlar yılın sonunda bitecek. Bu tarihten sonra nasıl bir uygulama yapılacağı belirtilmedi.

 

Bu genelgeden önce yapılmış poliçeler iptal edilip yeni poliçe yapılamayacak. Genelgeyle otomobil, taksi, minibüs veya otobüs gibi her bir araç için yeni tavanlar belirlendi. Örneğin otomobiller için 807 liranın, taksilerde 2 bin 89 liranın üzerinde prim kesilemeyecek. Böylece daha önce 5 bin 400 lira olan taksicilerin sigorta primi 3 bin 311 lira azalmış oldu. Ancak tavan prim tutarları sadece nisan boyunca geçerli olacak. Tavan tutarlar, mayıs ayından başlayıp yıl sonuna kadar 8 ay boyunca her ay kümülatif yüzde 1 zamlanacak. Dolayısıyla yılın sonunda örneğin 807 liralık prim yüzde 8.3 zamlanarak 874 liraya çıkacak.

 

 

Tavan fiyat, ilk defa trafiğe çıkacak araçlar için belirlendi. Taban fiyat, ilk maddi hasarlı kazada yüzde 50, ikinci kazada yüzde 100, üç ve daha fazla kazada yüzde 150 artırılarak uygulanacak. Böylece örneğin 807 liralık otomobilin gelecek yıl poliçesi ilk kazada bin 210 liraya, ikincide bin 614 liraya ve üçüncü kazada 2 bin 17 liraya yükselecek. Sigorta şirketi, sakatlanma veya destekten yoksun kalma tazminatı ödemek zorunda kalmışsa prim artırımı iki alt basamaktan, yani en pahalı basamaktan yapılacak.  Buna karşılık kazasız geçen birinci yılda prim tutarı yüzde 15, ikinci yılda yüzde 30 ve üçüncü yılda yüzde 45 indirilecek. Böylece 807 liralık tavan prim ilk yıl 701 liraya, ikinci yıl 621 liraya ve üçüncü yıl 556 liraya düşecek.

 

 

EN PAHALI KENT İSTANBUL

 

Tavan fiyat üzerinden illere göre artırım ya da indirim uygulanacak. Kentte şirket tercihine göre aracın plaka kenti ya da işletenin ikametgah ili esas alınacak. Tavan fiyat üzerinden İstanbul'daki araçlara yüzde 6, Ankara, Bursa, Kocaeli'ndeki araçlara yüzde 3 zam uygulanacak. İstanbul'daki otomobilin tavan primi 807 lira yerine 855 olarak uygulanacak. İzmir, Kayseri, Yalova ve Erzurum'daki araçlarda indirim veya artırım olmayacak. Diğer illerde yüzde 1 ile yüzde 5 arasında indirim uygulanacak. En yüksek indirimi Hakkari, Kilis, Aydın, Tokat, Sinop, Tunceli ve Isparta'nın da aralarında olduğu 19 il alacak. Bu illeri daha önce sigorta şirketleri belirlerken ilk kez Hazine kendisi belirlemiş oldu.

 

KAMYONCU, OTOBÜSÇÜ YAŞADI

 

YENI düzenlemeyle birlikte otomobillere ilk kez tavan fiyat gelmiş oldu. Sigorta şirketleri yeni araçlara düşük, eski araçlara yüksek prim uyguluyordu. Ayrıca genç sürücülerin primi yüksek belirleniyordu. Şimdi eski-yeni araç, genç-yaşlı sürücü ayrımı kalkmış oldu. En radikal indirim taksi, kamyon ve otobüs gibi ticari araçlarda yapıldı. Daha önce 5 bin 700 lira olan otobüsün primi 2 bin 21 liraya, 5 bin 400'er lira olan taksinin primi 2 bin 89 liraya, kamyonun 2 bin 258 liraya indi. Taksici 3 kaza yaparsa primi en fazla 5 bin 222 liraya çıkacak. Hiç kaza yapmazsa 3'üncü yılın sonunda bin 440 liraya düşecek. Büyük otobüslerin 10-15 bin lirayı bulan primi de 5 bin 7 lirayla sınırlandırıldı.

(kaynak: sozcu.com.tr)

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.45568
0.456082019-09-22 19:07:52