Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SAYI 300'DE OLABİLİR 1000'DE

Okunma: 1067

03.07.2017 14:55

Bartın Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Bartın’da FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturmalarla ilgili açıklamasında haklarında soruşturma açılabilecek kişilerin sayısına yönelik, “300 de olabilir bin de olabilir. Şuanda net bir şey söylemek zor.” şeklinde yanıt verdi.

 

Bartın Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturmalarla ilgili Fethullahçı Terör Örgütü mensuplarının tespit edilmesi ve cezalandırılması anlamında Bartın’ın diğer illerden ciddi anlamda ileride olduğunu da ifade etti.

 

Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu başta olmak üzere emniyetin KOM ve TEM şubedeki personellerine teşekkür eden Başsavcı İbrahim Bozkurt, Bartın halkının da ihbarlarıyla kendilerine yardımcı olduklarını söyledi.

 

Astsubay kadrosundan sorumlu kişiyi tespit ettik

 

Başsavcı Bozkurt, amaçlarının soruşturmaları tamamlayıp hak edenlere devletin kanunu ve nizami çerçevesinde gerekli işlemleri yapmak ve cezasını vermek olduğunu ifade ederken gazetecilerin sorusu üzerine haklarında işlem yapılabilecek kişi sayısına yönelik soruya şu şekilde yanıt verdi; “Şuanda işlem yapılmak üzere elimizde bekleyen bir sayı var. Bazı dosyalar var. 400-500 kişi hakkında işlem yapılabilir derken ifadelerden yola çıkarak işlem yapılacak tahmini rakamı belirttim. Bu rakam 300 de olabilir bin de olabilir. Şuanda net bir şey söylemek zor. Şuanda yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında en son silahlı kuvvetler içerisinde yer alan astsubay kadrosundan sorumlu kişiyi tespit ettik. Bu kişinin ifadesi doğrultusunda bazı askeri personele yönelik operasyonlar yapıldı. Bu soruşturmanın mahremiyeti diğer soruşturmalardan farklı olduğu için bu konuda bugüne kadar bir açıklama yapmadık. Ancak yakın zamanda bu soruşturmada da önemli mesafeler kat edeceğimizi tahmin ediyorum”

 

Erkek yapılanmasının tamamı…

 

Bozkurt,  örgüt imamlarıyla ilgili soruşturmanın hangi aşamada olduğuna dair yöneltilen soruya ise, “Biz  son 1,5 ay içerisinde burada adliye içerisinde bulunan erkek yapılanmasının tamamını tespit ettik. Onlarla ilgili işlemler yapılıyor. Bu işlemler henüz tamamlanmadı ama bitmek üzere. Emniyet personeliyle ilgili yürüttüğümüz soruşturmalarda yüzde 90’ın üzerinde tespitleri yaptık. Davalar açıldı. Yine üniversiteyle ilgili yürütülen soruşturmada neredeyse sona yaklaşıldı. İddianameler şuanda yazılıyor ve iki arkadaşımız bu soruşturmaları yürütüyor. Eldeki verileri değerlendirdiğimizde devam edecek soruşturmaların 400-500 kişi olabileceği ihtimalinden bahsedebiliriz.” dedi.

 

İmamlar tespit edildi

 

Kurumlarda ki FETÖ imamların tespit edildiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Başsavcı Bozkurt “Bütün kurumların 2010 yılından bu yana darbeye kadar olan süreçte imamlığını yapmış kişiler tespit edildi. Özellikle emniyetteki mahrem imamlar listesindeki 6 kişiden 3 kişi bunlarla ilgili.  Bize gelen bilgiler doğrultusunda yüzde 90’a yakını tespit ettik. Ciddi bir pişmanlık söz konusu. Son dönemde ifade için gelen şahıslar bildiklerini anlatıyorlar. Biz de onlara etkin pişmanlığın ne olduğunu, devlete yardım etmeleri halinde uygulanacak lehte hükümlerin ne olduğunu anlatıyoruz. Bunun neticelerini de aldık. Burada birçok soruşturma itirafçı beyanları ya da etkin pişmanlık gösteren kişilerin beyanıyla şekillendi. Bu örgütün niteliği itibariyle bazı şeyleri tespit etmek zaman alıyor. Aslında il bazlı örgütlenmelerin hepsi hemen hemen aynı. Ama bu örgütlenmenin bir de mahrem kısımları var. İstihbarat boyutu asıl zor olan boyutu. Bu soruşturmalarla ilgili Bartın olarak çok önemli bir aşamaya geldik. Bundan sonra yapacağımız soruşturmalar daha farklı bir şekilde ilerleyecek ve o şekilde neticelenecek diye düşünüyoruz.  Üniversitedeki soruşturmayı tek bir dosya olarak yürüttük. Soruşturma geçirenler de akademik ve idareli personel. Bunlarla ilgili çalışmalar devam ediyor.” dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.19978
0.20042019-09-15 19:40:29