Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
PROMOSYON ALMAYA GİTTİ AMA...

Promosyon almaya giden emekli vatandaşa aktif takip hesabı şoku...

Okunma: 8197

03.05.2017 17:07

emekli promosyon, sgk emekli promosyon, aktif takip hesabı emekli promosyon ödemesi, emekli promosyon ödemesi aktif takip hesabına takıldı

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren promosyon konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemeler için 14 banka ve PTT ile mutabakata vardı. Mutabakata varıldı varılmasına ama hakları olan promosyonu almak için maaş aldığı bankaya giden emekli vatandaşlardan bazıları tatsız sürprizlerle karşılaşarak promosyon alamadan bankadan ayrılmak zorunda kalıyor.

 

Emeklilere maaşlara ilaveten promosyon ödemesi 1 Mart'tan itibaren maaş aldıkları banka tarafından ödenmeye başlandı. Maaşı 1000 liranın altında olan 2.3 milyon emekliye 300 lira, 1000-2000 lira arası olan 8.5 milyon emekliye 375 lira, 2000 lira üzerinde olan 791 bin emekliye 450 lira promosyon ödeneceği duyuruldu. Bankalara gidip promosyon sözleşmesi imzalamayana ise promosyon verilmeyeceği kaydedilmişti.

 

Ödemelerin başladığı andan itibaren promosyon almak için maaş aldığı bankaya giden emekli vatandaşlardan bazıları tatsız sürprizlerle karşılaşarak promosyon alamadan bankadan ayrılmak zorunda kalıyor.

 

O tatsız sürprizlerden biri Bartın’da yaşandı. Belki de bu tür durumlar Bartın’da yüzlerce kez yaşanıyor. Türkiye’de ise on binler, yüz binlerce kez…

 

Bartın’da Sema S. isimli emekli vatandaş maaş aldığı Halk Bankası’ndan promosyon hakkını almak için bankanın Bartın Şubesine gittiğinde kendisine “aktif takip hesabı” bulunduğu için promosyon ödemesi yapılamayacağını öğrendi.

 

Bunun üzerine bankanın Genel Müdürlüğü’ne dilekçe yazan ve bu dilekçesinde konunun incelenmesini isteyen Sema S.’ye bankadan yanıt gecikmedi.

 

Banka tarafından Emekli Sema S.’ye “Kredi kartınızdan/bireysel kredinizden kaynaklı aktif takip hesabınızın olduğu tespit edilmiştir. Bankamız ile SGK arasında yapılan protokolün 10. maddesinde yer alan “Gelir/Aylık alanlardan bankaya olan borçları banka tarafından tasfiye olunacak alacaklar hesabında izlenenlerin durumu bankaya olan borçları kapatıldıktan sonra ayrıca değerlendirilecektir.” Hükmü gereği bankamızda aktif takip hesabı olan müşterilere promosyon ödemesi yapılamamaktadır. Takip hesaplarınızın kapatılmasının ardından başvurmanız durumunda promosyon talebiniz yeniden değerlendirilmeye alınacaktır.” Yanıtı verildi.

 

Kendisine gönderilen cevap karşısında şoka uğrayan Sema S. ise promosyon ödemesinin “aktif takip hesabı” gerekçesiyle yapılmamasına anlam veremediğini belirtip konuyla ilgili hukuki zeminde de hakkını arayacağını belirtti.

 

Söz konusu uygulama, geçim derdinde olan ve maddi sıkıntılar yaşayan emeklilere bir nebzede olsa nefes aldıracak  promosyon ödemelerinin önünü tıkarken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni bir düzenleme yapıp yapmayacağı merak konusu.

 

Etiketler: emekli promosyon, sgk emekli promosyon, aktif takip hesabı emekli promosyon ödemesi, emekli promosyon ödemesi aktif takip hesabına takıldı
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.62783
0.628222019-09-19 18:42:25