Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
LİMAN BÜYÜYECEK Mİ?

...

Okunma: 6143

19.04.2017 17:57

bartın limanı, bartın haberleri

Bartın’da projelendirilen, yapımına başlanan ve devam eden yatırımların ele alındığı 2017 Yılı 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda Bartın Limanı’nın büyütülmesi konusu da ele alındı.

 

Bartın Valisi Nusret Dirim Başkanlığında gerçekleştirilen 2017 Yılı 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda Bartın’da projelendirilen, yapımına başlanan ve devam eden yatırımlar değerlendirildi.

 

Vali Dirim, Bartın’da 2017 yılı ilk üç aylık dönemi içerisinde çalışmaları yapılan yatırım projelerinin sayısının 421 olduğunu ve bu projelerin toplam bedelinin 6 milyar 599 milyon 971 TL olduğunu ifade etti. Tahsis edilen ödenek miktarının 306 milyon 237 bin TL olduğunu ve Mart sonu itibariyle bu ödenekten 17 milyon 338 bin TL harcama yapılarak; 421 projeden 28 adetinin bitirildiğini söyleyen Vali Dirim, 120 projede faaliyetler devam ettiğini ve 21 projenin ihale aşamasından olduğunu belirtti.

 

Belediyeler tarafından yürütülen projelere de değinen Vali Dirim, “2017 yılında bu projelerin dışında belediyeler tarafından 82 milyon 266 bin TL bedelli 36 adet proje yürütüldüğünü ve 3 aylık dönem içerisinde 2 milyon 304 bin TL harcama yapıldığını kaydetti.

 

Yatırımların sektörel olarak değerlendirildiğinde ilk sırada ulaştırma sektörünün yer aldığını söyleyen Vali Dirim, ulaştırma sektörünün sonrasında ise sırası ile tarım, eğitim, enerji, sağlık ve diğer kamu hizmetleri sektörlerinin geldiğini belirtti.

 

Vali Dirim Karayolları Bölge Müdürlüğünden 2 proje için talepte bulunduklarını kaydederken bu projelerden birinin Bartın Limanı Genişletme Çalışması olduğunu söyledi.

 

Bartın Limanı’nın tercih edilirliği azalmakta

 

Vali Dirim konuya ilişkin açıklamasında, “Yük ve yolcu taşımacılığında uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın Limanı rıhtımının tek ve dar olması giriş ve çıkışlarda gemiler için büyük sorun yaratmakta kabotaj hattı yükleriyle uluslararası yük taşımacılığı aynı yerden yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu durum gemilerin yük indirip bindirmeleri için sıra beklemelerine ve zaman kaybetmelerine sebep olmaktadır. Zaman kavramının önem kazandığı günümüze limanın mevcut durumu sebebiyle gemiler tarafından tercih edilirliği azalmakta bu durum Bartın ekonomine zarar vermektedir. Bu kapsamda yatırım programında yer alan Filyos Limanı Projesiyle bölgemizde yapılacak olan söz konusu limana entegre olarak Bartın Limanının büyüme imkanlarının değerlendirileceği kapsamlı bir çalışmanın Bartın Belediyesi koordinesinde yapılması gerekmektedir. Karayollarından limanın büyütülmesiyle ilgili de bir talebimiz daha olmuştur.” Dedi.

 

Talep üzerine Karayollarından gelen cevabı da açıklayan Vali Dirim, “Bölge Müdürlüğümüz 2017 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu toplantısında limanın genişletilmesi yönünde alınan karar doğrultusunda Bartın Belediyesinin limanın devamına 120 metre ilave rıhtım yapılması ve liman içi rıhtım derinliğinin eksi 8 metreden eksi 10 metreye indirilmesi talebini Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne bildirdiğini bizlere iletmiştir” şeklinde konuştu. 

Etiketler: bartın limanı, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.20827
0.209142019-09-22 19:05:59