Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İŞ ADAMLARINDAN BAKAN ÖZLÜ’YE...

...

Okunma: 3923

06.04.2017 16:00

bakan faruk özlü, bartın, işadamları,

 

Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi'nin açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü açılışın ardından merkezde iş adamlarıyla bir araya geldi. Bakan Özlü burada yaptığı konuşmada, “Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda boş parsel yok. Bu nedenle buranın geliştirilmesi ve büyütülmesi için gereken desteği vereceğim.” açıklamasında bulundu. İş adamları ve sanayicilerde toplantıda Bakan Özlü’ye sorun ve dileklerini iletme imkanı buldu.

 

Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi'nin açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü açılışın ardından merkezde iş adamlarıyla bir araya geldi. Bakan Özlü konuşmasında boş parseli olmayan Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nin büyütülmesi için gereken desteği vereceğini söyledi.

 

Bakan Özlü Bartın’ı ziyaret etmekteki maksatlarından birincisinin sanayici ve iş adamlarının sorunlarını dinleyip taleplerini almak olduğunu belirtirken ikinci nedenin ise referandum sürecine ilişkin bilgiler vermek olduğunu söyledi.

 

“Sanayicimiz gayret gösterecek, biz de destekleyeceğiz”

 

Türkiye’de sanayinin gelişimi çok eskilere dayandığını kaydeden Bakan Özlü, “Başlangıçta özel teşebbüsün olmadığı yıllarda daha çok kamu ağırlıklı bir sanayileşme vardı. Bez, un ve şeker gibi ürünleri üretmek amaçlanmıştı. Tabii bu yıllar geride kaldı. Özellikle son dönemde dışa açılma ve özel sektör öncülüğünde sanayimizin büyümesi sağlandı. Sanayicimiz gayret gösterecek, biz de devlet olarak onları destekleyeceğiz. Destek ve teşvikler bölge bölge değişiklik gösterdi. Birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölge uygulamaları var. Bir de son olarak Cazibe Merkezleri Programı başladı. Hükümet olarak hem büyük sanayicilerimizin hem de küçük KOBİ’lerimizin desteklenmesi noktasında önemli kararlar aldık. Destek paketleriyle yanlarında olduk. KOSGEB’in kurulduğu günden bugüne kadar verdiği desteklerin toplamını son iki ayda verdik. Sanayimizin gelişmesi için bunları yapıyoruz.” Dedi.

 

“Referandum da aslında bir inovasyondur”

 

Dünyada 4’üncü sanayi devrimininin başladığını belirten Bakan Özlü, “1’inci ve 2’inci sanayi devrimini biz Türkiye olarak 100 yıl geriden takip ettik. 3’üncü sanayi devriminde yaklaşık 30 yıl bir gecikmemiz oldu. Şimdi 4’üncünün başındayız. Nasıl sonuçlanacağını tam bilmiyoruz. Önemli meselelerimizden biri de eğitim. Lise altı eğitime sahip olan insan kaynağımızla sanayide 4’üncü devrimi gerçekleştiremeyiz. Bu nedenle eğitime büyük önem vereceğiz. Gereksiyorsa şirketlerin masraflarını eğitme ayıracağız. Bunu da vergilerden düşeceğiz. Eğitimli insan kaynağını çoğaltacağız. Teknolojiye ve sanayi öncelikli büyümeye önem vereceğiz. Yapacağımız her şey sanayi içindir. Hedefimiz istihdam ve ihracattır. İnovasyon dediğimiz şey yenilik yapmadır. Mevcut tarzda yeniliktir. Bu anayasa referandumu da aslında bir inovasyondur. Mevcut sistemde inovasyon yapmaktır. Cumhuriyetin değerlerine sadık kalınarak sistemde yenilik oluşturmaktır. Yenilenme olmadan büyüme olmaz. Bizim açımızdan referandumun anlamı budur. Mevcut sistemde pratik çalışmak mümkün değil. Türkiye’nin sıçrama yapması için değişim şart. Hızlı çalışmayan ve pratiği olmayan bir sistemi değiştirmemiz gerekiyor. Bu sadece sistemsel bir değişikliktir.” Şeklinde konuştu.

 

Sanayicilerden teşvik isteği

 

Bakan Özlü daha sonra iş adamları ve sanayicilerin sorunları ile taleplerini dinledi. Bakan Özlü Bartın’ın teşvik bölgesi kapsamında bir üst sıraya alınmasını isteyen sanayici ve iş adamlarına konunun gerekli bakanlık ve yetkili birimlerine ileteceğinin sözünü verdi.

 

Etiketler: bakan faruk özlü, bartın, işadamları,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.28234
0.28272019-09-20 08:29:48