Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HAVA SICAKLIKLARI ARTACAK MI?

Okunma: 1603

30.05.2017 14:13

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Ramazan ayının ilk haftasında yurdu etkisi altına alan serin ve yağışlı havaların önümüzdeki hafta sonundan itibaren etkisini kaybedeceği ve hava sıcaklığının artacağı tahmin ediliyor.

 

Geçtiğimiz hafta sonunda yurdun büyük bölümünde görülen yağışlarla birlikte hava sıcaklıkları tekrar azalırken sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşmüştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre serin ve yağışlı havanın Ramazan ayının ilk haftası boyunca yurdun büyük bir bölümünde etkili olacağı açıklanmıştı.

 

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarla birlikte hava sıcaklıkları Türkiye genelinde mevsim normallerinin 2 ila 5 derece altında seyrederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada serin ve yağışlı havanın önümüzdeki hafta sonu yurdumuzda etkisini kaybedeceği ve hava sıcaklığının artacağı belirtildi.

 

Hafta sonundan itibaren hava sıcaklıklarının önce mevsim normalleri civarına, ardından yükselmeye devam ederek Ramazan ayının 2. Haftası ortalarında mevsim normallerinin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

 

Uzun vadeli tahminlere göre; Mevsim normalleri üzerine çıkan hava sıcaklıklarının Ramazan ayının 2. Yarısında da yurdumuz genelinde etkili olmaya devam edeceği öngörülüyor.

 

Bartın’da ise bugün havanın sağanak yağışlı geçmesi beklenirken Perşembe günü parçalı bulutlu, Cuma ve Cumartesi günleri ise çok bulutlu olması bekleniyor.

 

İlimiz genelinde hava sıcaklıklarının en düşük 11 derece en yüksek 25 derece dolaylarında olması bekleniyor.

 

Sıcak havalarda oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Bayılma riskine dikkat!

 

Oruç tutulan dönemde sıvı kaybına dikkat edilmezse; halsizlik, kas krampları, çarpıntı, ateş çıkması gibi bulgular oluşur, daha fazla su kayıplarında tansiyon düşmesi ve bayılma gözlenebilir. Sıvı kaybı ile birlikte direkt güneş ışığına maruz kalma olursa sıcak çarpması tablosu da gelişebilir.

 

Bol sıvı almak sağlıklı kalmanın ilk şartı

 

Özellikle sıcak havalarda sıvı tüketimi çok önemlidir, oruç tutan kişilerin iftar ve sahur yiyeceklerini hafif ve sulu yemekler olarak düzenlemesi, iftar ve sahur arası sıvı tüketimine özen göstermeleri gerekmektedir.

 

İşiniz yoksa sokağa çıkmayın

 

Sıcak havalarda gerek terleme ile gerekse vücuttan buharlaşma yolu ile sıvı kaybının artması daha çok sıvı alımını gerektirmektedir. Oruç tutan kişiler, eğer bir zorunluluk yok ise, çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstermelidirler. Eğer dışarı çıkılacaksa sabah erken ya da akşamüstü saatler tercih edilmelidir. Açık havada çalışan oruçlu kişilerin doğrudan güneş ışığından kaçınmaları, özellikle bol ve açık renk giysiler tercih etmeleri önerilir. Yaz mevsiminde çok kalabalık ve sıcak ortamlarda bulunmak hem sıvı kaybı; hem de kan şekerinde düşme gibi durumlar yaratacağından bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir.

 

Mutlaka mola verin

 

Yaz aylarında özellikle açık havada çalışan ağır işçilerin mutlaka sahura kalkarak sıvı almaları, dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Güneşin dik olduğu öğle vakitlerinde ve her 1-2 saatte bir mola verilip dinlenilmesi, gölge ve serin bir bölgede bulunulması çok önemlidir. Çok sıcak ve bunaltıcı durumlarda hafif serin duş alınması ferahlatıcı etkiye sahiptir.

 

İftarınızı 2 bölüm halinde yapın

 

Yaz aylarında oruç tutarken yemeklerimize de özellikle dikkat etmek gerekmektedir. İftarda bir kerede çok miktarda yemek yememeli, yağlı, baharatlı, tuzlu ve soslu yemeklerden kaçınılmalıdır. İftarda oruç hafif sulu yiyeceklerle ve kahvaltılık benzeri yiyeceklerle açılmalı ve bir kerede çok miktarda yenilmemelidir. Onun yerine iftardan bir iki saat sonra yine bir miktar yenilmelidir. Yatmaya 1-2 saat kala bir meyve yenilmesi hem enerji bakımından hem de içerdiği sıvı miktarı bakımından önerilir.

 

Sahurda hafif ama doyurucu gıdaları seçin

 

Sahura biraz erken kalkılıp sıvı besinler alınması, ağır yiyecekler yerine doyurucu ve hafif bitkisel kaynaklı besinler alınması gerekmektedir. Özellikle sahurda ağır hayvansal besinlerden uzak durulmalıdır. Bu tip besinlerden balık ve tavuk tercih edilmeli ızgara, haşlama ya da fırında pişirilerek iftar öğününde yenilmelidir.

 

Kronik hastalığınız varsa ve oruç tutmak istiyorsanız doktorunuza danışın

 

Yaz aylarında oruç tutarken bazı hasta gruplarının da özel olarak dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Yüksek tansiyon, kronik rahatsızlığı olan hastalar, kalp ve böbrek sorunu olan hastalar sıcak havalarda mutlaka doktorlarına danışarak oruç tutmalı; beslenme düzenlerinde büyük değişiklik yapmamalı ve ilaçlarını aksatmamalıdır. Sıcak hava ve sıvı kaybı nedeniyle bu tip hastaların genel durumlarında ve metabolik değerlerinde bozulma olabilir. Yine çok yaşlı kişilerin de sıvı kaybı ve sıcağa daha duyarlı oldukları unutulmamalıdır. Bu tip kişilerin oruç tutmaya başlamadan önce doktor kontrolünden geçmeleri önemli bir husustur.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.96546
0.972242019-09-20 16:50:19