Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
EĞİTİM-İŞ SENDİKASINDA GÖREV DEĞİŞİMİ

EĞİTİM-İŞ TEMSİLCİLİĞİ BAŞKANLIK GÖREVİ ENDER YEĞEN’DE

Okunma: 3029

05.05.2017 12:53

eğitim iş sendikası bartın, eğitim iş sendikası bartın temsilciliği, eğitim iş sendikası bartın temsilcisi ender yeğen, eğitim iş bartın şube başkanı ender yeğen, ender yeğen

 

Bartın Eğitim-İş İl Temsilciliği tarafından yapılan basın açıklaması ile 15 Nisan 2017 tarihinde yapılan seçim neticesinde Bartın ili Eğitim-İş Temsilciliği Yönetiminin yeniden oluşturulduğu, başkanlık görevini Ender Yeğen’in sürdüreceği duyuruldu.

 

Bartın Eğitim-İş İl Temsilciliği tarafından yapılan basın açıklaması ile 15 Nisan’da gerçekleşen seçimin ardından 18  Nisan’da yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Bartın Eğitim-İş İl Temsilciliği Başkanlık görevine Ender Yeğen, Sekreterlik görevine Kamuran Aksoy, Örgütlenme Sekreterliği görevine Yavuz Alpay, Özlük,Hukuk ve TİS Sekreterliği görevine İlkay Baydur, Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreterliği  görevine Taner Burak Kılıçarslan, Mali Sekreterlik görevine Nefise Vardan ve Eğitim Sekreterliği görevine Altan Öztoprak’ın getirildiği kaydedildi.

 

Ayrıca yeni görev dağılımına ilişkin yapılan açıklamada, “Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti' nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzeni, demokratik ve ulusal eğitim değerlerini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için Eğitim-İş Bartın İl Temsilciliği her zaman üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Eğitim-İş, Büyük Önderi’ nin ulusuna güzel günler gösterme hayalini asla ortada bırakmayacaktır. Eğitim-İş tabelası var olduğu sürece, Cumhuriyetin eğitim kurumlarında, aydınlanma devrimlerine savaş açanlara meydan okuyacak namuslu bir soluk da mutlaka var olacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da emeğimize ve ülkemize yönelik her saldırı, karşısında sarsılmaz bir kale gibi Eğitim-İş Bartın İl Temsilciliği duracaktır.” Denildi.

 

EĞİTİM-İŞ TASLAK YÖNETMELİĞE TEPKİLİ

 

Bartın Eğitim-İş Sendikası Bartın İl Başkanı Ender Yeğen, Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri taslak yönetmeliği hazırlandığını belirterek, “Rehberlik ve Psikolojik Danışma servisleri kadrosunun alan mezunlarından oluşturulması gerekmektedir. Hazırlanan taslak yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine alanında uzman olmayan kişilerin atanmasının önü açılacaktır.” Dedi.

 

Bartın Eğitim-İş Sendikası Bartın İl Başkanı Ender Yeğen Milli Eğitim Bakanlığı’nca rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri taslak yönetmeliği hazırlandığı, ilgili yönetmeliğin imza aşamasında olduğu ve söz yönetmelikle Rehber Öğretmenlerin çalışma saatlerinin arttırılacağı ayrıca Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri biriminin Rehberlik Hizmetleri olarak değişeceği yönünde bilgilere ulaşıldığını belirtti.

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışma servislerinin okullarda sorun oluşmasını engelleyen, bu nedenle önleyici tedbirler alan, sorun yaşandığında ise en az hasarla sürecin tamamlanmasını sağlayan birimler olduğuna dikkat çeken Eğitim-İş Sendikası Bartın İl Başkanı Ender Yeğen, “Rehberlik ve Psikolojik Danışma servisleri eğitim sisteminin özel ve ana hizmet birimidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde okulların Rehberlik ve Psikolojik Danışma servislerinin kadrosu alan mezunlarından oluşturulması gerekmektedir. Hazırlanan taslak yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde; Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine alanında uzman olmayan kişilerin atanmasının önü açılacaktır.” Dedi.

 

Yapılacak yeni düzenlemenin hukuk devleti ilkesine aykırılık teşkil etmemesi ve alan uzmanı olmayan branşlardan Rehber Öğretmenliğe atama yapılmaması, liyakat ilkesinin göz önünde bulundurulması gerektiğinin de altını çizen Yeğen, “Eğitim öğretim hizmetlerindeki birçok sorun ve sıkıntıya rağmen, görevlerini nitelikli yapan eğitimcilerin çabaları ile olumlu çalışmalar yapan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri birimleri nitelik kaybına uğrayacaktır.Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri mesleğinin genel disiplininin değiştirilmesi, ayrıca mesleğin asıl amacı ve içeriği ile bağdaşmayan otorite figürü verilmesi, mesleği sıradanlaştıracak ve amacı dışında uygulamalara yönlendirecektir. Öğretmen ve öğrenciyi karşı karşıya getirecektir. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri biriminde çalışan eğitimcilerin çalışma şartları ve özlük hakları korunmalı ve yasal düzenlemelere aykırılık teşkil etmemesi temel şart olmalıdır.” Dedi.

 

Açıklamasının devamında yapılacak düzenlemelerin hukuksal düzenlemelere aykırı olmasının da kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Yeğen, “Anayasa Mahkemesi defaten “zorla çalıştırma ve angarya” hususunda çeşitli kararlara imza atmıştır. Ülke genelinde son yıllarda yaşanan istismar vakaları Rehberlik ve Psikolojik Danışma birimleri tarafından ortaya çıkarılmış ve önleyici tedbirler alınmıştır. Psikolojik Danışma Hizmetlerinin evrensel düzeyde belli ilkeleri (gizlilik vb.) vardır. Bu hizmetlerin sadece yönlendirme ile sınırlandırılması doğru değildir. Rehberlik ve Psikolojik Danışma, öğretmenlik dışında alan uzmanlığı gerektirmektedir. Rehber öğretmenlere otorite rolü verilmesi güvenilirliğini zedeleyecektir.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanması planlanan yönetmeliğin mevzuata uygun olması, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinde görev yapan öğretmenlerin meslek tanımlarının değiştirilmemesi ve öğrencilerin üzerinde otorite figürü rolü verilmemesi gerekmektedir. Aksi bir düzenleme nitelik kaybına yol açacaktır. Okullarda oluşan çalışma iklimini bozacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı düzenlemeyi yürürlüğe koymamalıdır. Eğitim-İş olarak düzenlemenin yürürlüğe girmemesi için Bakanlık nezdinde her türlü girişimde bulunacağız, dayatmacı yaklaşım devam ettiği takdir de sendikal ve hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu süreçte Eğitim-İş olarak Rehber Öğretmenlerimizin her zaman yanında olacağız.” İfadelerini kullandı.

Etiketler: eğitim iş sendikası bartın, eğitim iş sendikası bartın temsilciliği, eğitim iş sendikası bartın temsilcisi ender yeğen, eğitim iş bartın şube başkanı ender yeğen, ender yeğen
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13691
0.137582019-09-19 02:57:28