Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DEVİR TESLİM TAMAM...

...

Okunma: 4215

24.04.2017 18:16

bartın üniversitesi, rektör kaplan, rektör prof dr ramazan kaplan, rektör uzun, rektör prof dr orhan uzun, bartın üniversitesi rektörü orhan uzun,devir teslim,

BARTIN ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. ORHAN UZUN’A EMANET

 

Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’dan görevi devraldı. Törenin gerçekleştiği salona iki ismin kol kola girmeleri dikkat çekti. Görevi devreden Kaplan’ın “Benden bu kadar” sözü salonda büyük alkış alırken görevi teslim alan Uzun’un ise “Çıktığımız bu yolculukta iki günümüzün aynı olmasına asla izin vermeyecek bir anlayışla geleceği birlikte şekillendireceğiz.” sözü Bartın Üniversitesi ve Bartın geleceği için büyük umut verdi.

 

Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Orhan Uzun düzenlenen devir teslim töreni ile üniversitenin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’dan görevi devraldı. Kuruluşundan bugüne Bartın’ın gelişmesinde ve büyümesinde önemli rol üstlenen Bartın Üniversitesi, Prof. Dr. Orhan Uzun’un liderliğinde Bartın’a lokomotif olmaya devam edecek.

 

Salona kol kola girdiler

 

Bartın Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen devir teslim törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, Belediye Başkan Vekili Fahri Fırıncıoğlu, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop, Üniversite Senatosu, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, akademisyenler ve Bartın protokolünde yer alan birçok isim katıldı. Kurucu Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Prof. Dr. Orhan Uzun’la salona kol kola girdi. Her iki isminde birer konuşma gerçekleştirdiği törende Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun’a cübbesini de Prof. Dr. Ramazan Kaplan giydirdi. Bu anın sonrasında üzerindeki cübbeyi çıkaran Prof. Dr. Kaplan’ın “Benden bu kadar sözü” salonu dolduranları hem gülümsetti hem de uzun süre alkış aldı.

 

Kaplan: “Yeni kampüs şehrin aynası”

 

Törenin ilk konuşmasını yapan Kurucu Rektör Prof. Dr. Kaplan 2008 yılında göreve başladığında tatlı bir heyecan içinde olduğunu belirtip, “Biz burada 2008’de farklı ve meşakkatli bir yolculuğa başladık. Meşakkatli bir yolculuktu çünkü üniversitemizde bir fakülte bir meslek yüksekokulu vardı ve burası Zonguldak’ın dışarısında, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı ama kendi şartları içerisinde öğretimi ya da faaliyetleri yürütmekte olan bir bölgeydi. 2008’de biz buraya geldikten sonra en önemli girişimlerimizden birisi çağdaş, yeni ve üniversitenin ihtiyacını karşılayacak bir kampüs alanı oluşturmaya bakmak oldu. Bugün aramızda o süreci tüm ayrıntılarıyla yaşayan bilen arkadaşlarımız var. Gerçekten zorlu bir süreçti çünkü seçeceğimiz alan hem Bartın’ın geleceğin de hem de üniversitenin geleceğinde etkisi yüksek bir bölge olmalıydı. Buna son derece dikkat etmeliydik. Burası bir deprem bölgesi bizim son teknolojileri kullanarak bu deprem bölgesinde en üstün yapıları oluşturmamız ve geleceğe bunları taşımamız gerekiyordu. Uzun araştırmalardan sonra neredeyse on yedi bölge olmak üzere değişik yerlerde alanlar bulduk. Değerlendirmeler sonucunda bu seçenekleri üçe indirdik. Daha sonra da devlet planlama ve ilgili bakanlıklara sunduğumuzda şu anda bulunduğumuz yer üniversitemizin yeni kampüs alanı olarak belirlendi. Buranın karar altına alınmasında sekiz devlet kuruluşunun imzası vardır. Bugün görüyoruz ki vatandaşlarımızdan ve şehrimizi ziyaret eden misafirlerimizden aldığımız izlenimler odur ki çok yüksek derecede isabet kaydetmişiz. Sizin de yakından gördüğünüz, takdir ettiğiniz gibi üniversitemiz şehrin giriş ve çıkışında bir ayna konumundadır.” Dedi.

 

17 programdan 180 programa

 

Yeni kampüs alanı için Bin 837 kişiyle kamulaştırma yaptıklarını ve hiçbir hak sahibi ile anlaşmazlık yaşamadıklarına dikkat çeken Kaplan, “Bartınlılara teşekkür ediyorum, oradaki köylülerimize teşekkür ediyorum. Hiçbir insanımızla zerre kadar anlaşmazlık yaşamadan kamulaştırmayı tamamladık. Bu üzerinde durulacak başlı başına bir hadisedir. Hiçbir vatandaşımız mahkeme yoluna gitmedi. Bize güvendiler, bize inandılar ve bizim kendilerini asla mağdur etmeyeceğimizi düşündüler ve gerçekten de etmedik. Orada şehrimizin göz bebeği olan bir üniversite yapılanması ve şehri oluşuyor. 2 bin 100 dolayında öğrenci sayımız bugün 15 bindir. 17 program vardı ve bugün 180 programımız var. Bu üniversite 180 ayrı branşta öğretim yapabilecek kapasiteye sahip demektir. Bu 6-7 yılda gelinen bir mesafe bakımından son derece sevindirici ve son derece güzel başarıdır. Üniversitemizin bu başarısı bilime ve bölge kalkınmasına yaptığı katkıdan kaynaklanır. Biz 2016 yılında Türkiye’de yapılan bir araştırmada çıkan sonuçta Türkiye’de öğretim üyesi başına düşen yayın bakımından tüm üniversiteler içerisinde ilk 10 sıradayız. Bu sıralamaya ülkemizin gelişmiş, ünlü üniversiteleri dahildir. Bu başarıyı yakalayan öğretim üyelerimiz hem teşekkür ediyorum hem de huzurunuzda onları tebrik ediyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Üniversitemiz üzerine düşeni yapmıştır

 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2008 yılında kurulan 9  üniversite arasında da Bartın Üniversitesi’nin birinci sırada yer aldığına da değinen Kaplan,  “2006 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 10. Sıradayız. 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler genel sırlamasında 17. Sıradayız. Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler yerel sıralamasında 21. Sıradayız. Tüm devlet üniversiteleri sıralaması içerisinde 65. Sıradayız. Dünya üniversitelerini sıralayan ve onları değerlendiren bir sıralamalarda da 21 bin üniversite değerlendirildi. Üniversitemiz bu sıralamada ilk 3’te 1’in içerisinde yer aldı. Sırası da 6 bin küsurdur. Bu nereden bakarsanız bakın üniversitemizin geçmişi ve geleceğine olan güven bakımından fevkalade önemli olan bir sıralamadır. Bölge kalkınmasına yönelik olarak üniversitemiz çeşitli dönemlerde toplantılar çalıştaylar düzenledi. Bunlardan en önemlisi Bartın’ın sektörel kalkınmasına çok yüksek katkısı olacak toplantıydı. Bu toplantıda ilimizin kalkınmasının hangi noktada gelişeceği ve üzerinde durulması gereken noktalar tespit edildi. Üniversite sadece bilim üreten bir alan değildir. Yüksek bilim üreten ve bunu toplumun faydasına sokan bir alandır. Aynı zaman bölgeyle bütünleşme, bölgede öncülük yapma, bölgeye başkanlık yapma ve bunları sanayiyle buluşturarak ekonomik girdi sağlama noktasında üniversitemiz bugüne kadar üzerine düşeni yapmıştır. Bundan sonrada yapmaya devam edecektir.” Dedi.

 

Sizin başarınız bizim başarımızdır

 

Yeni Rektör Uzun’un Bartın’ın hizmetinde olmaya geldiğini ve üniversiteyi geldiği noktadan daha ileri aşamalara taşıyacak olduğunu ifade eden Kaplan, “İşiniz zor. Zorlukların yanında kolaylıklar da var. Ben hem Bartın’ın hizmetinde hem de üniversitemizin hizmetinde olmaya devam edeceğim. Bundan hiçbir şekilde endişeniz olmasın. Birikimlerinizi ve tecrübelerinizi üniversitemize aktaracaksınız. Sizin başarınız bizim başarımızdır. Sizin başarınız ülkemizin başarası. Sizin başarınız milletimizin ve insanlığın başarısı olacaktır. Biz sizin başarınızla iftihar edeceğiz.” Diye konuştu.

 

Bu şarkıyı siz söyleyeceksiniz

 

Kaplan konuşmasının son bölümünde ise, “Her yeni eskir. Her çocuk genç olur. Hayatı son bulur. Biz bugün öyle bir tatlığı paylaşıyoruz ki, Allah’a hamd olsun alnımızın akıyla görevi devrediyoruz. Geldiğimiz nokta açık ve net bellidir. Bizim hiçbir şey söylememize gerek yok. Biz sussak bile eserlerimiz konuşacak. Herkes bu eserleri görüp farkında olacak. Bu destan, bu şarkı ilelebet söylenecek. Bundan sonra bu şarkıyı siz söyleyeceksiniz. İnşallah bundan sonrası ülkemiz için hayırlı olur. Bana bundan zaman ne yapacağım soruluyor. Ankara Üniversitesi’ne döneceğim. Oradaki kadrom duruyor. Kitaplar yazmaya çalışacağım. Okuyamadığım kitapları okuyacağım. 2008’de göreve geldiğimizde o gün Başbakanımız ve bugün de Cumhurbaşkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Buraya gelmemin vesilesi kendileridir. Herkese şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

 

Uzun: “Emekleriniz asla unutulmayacak”

 

Bartın Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise konuşmasının başında Rektör Kaplan’a ve üniversitenin gelişiminde emeği bulunanlara teşekkür ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın teveccühleri ile 18 Nisan 2017 tarihi itibarıyla Bartın Üniversitesi Rektörlüğü görevi şahsıma tevdi edildi. Bu vesile ile güvenlerine mazhar olduğum başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın YÖK Başkanımıza ve çok değerli YÖK üyelerimize saygılarımı sunuyorum. Şu andan itibaren bizleri de bir o kadar zor bir görev beklemektedir. Kuruluş sürecini büyük ölçüde tamamlayan Üniversitemizi daha iyi noktalara taşımak için bizler de aynı azim ve kararlılıkla çalışacağız. Bir üniversite kurmak fiziki, idari ve akademik anlamda yeni bir sistem oluşturmak oldukça zor olsa gerektir. Sayın Rektörün önderliğinde, bu zorlu süreci birlikte omuzlayarak Üniversitemizi bugünlere taşıdınız. Emekleriniz asla unutulmayacak, daima minnet ve şükranla yâd edilecektir. Bu itibarla, başta Rektör Prof. Dr. Sayın Ramazan Kaplan olmak üzere Üniversitemizi kurulduğu günden bugünlere getiren, yapılan hizmetlerde emeği geçen herkese içten teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

 

Büyük onur duymaktayım

 

Bartın’a ilk ayak basışından itibaren çok güzel ve misafirperver bir şekilde karşılandığına da dikkat çeken Prof. Dr. Uzun, “Üç bin yıllık bir tarihe, kültüre ve doğal güzelliklere sahip olan Karadeniz’in incisi Bartın’ın genç ve dinamik Üniversitesinde rektör olarak hizmet edecek olmaktan büyük onur duymaktayım. Mensubu olmaktan övünç duyulan, yüksek kalitede eğitim veren, ürettiği katma değeri şehriyle paylaşan, Bartın ile bütünleşmiş bir eğitim kurumu oluşturma hedefini sürdürülebilir kılmak için tüm iç ve dış paydaşlarımızla etkili bir iletişim ve işbirliği içerisinde olmanın gayreti içerisinde olacağımızı huzurunuzda ifade etmek istiyorum. Yeri gelmişken, şehre ayak bastığımız andan itibaren bizi bağrına basan çok değerli Bartınlı hemşerilerimize kalbi şükranlarımı sunuyorum. Bilindiği üzere üniversiteler bilginin üretildiği, üretilen bilginin çeşitli mekanizmalar vasıtasıyla topluma aktarıldığı kuramlardır. Nitelikli insan kaynağı ve fiziki-teknik altyapı kadar, rahat ve huzurlu bir çalışma ortamının sağlanması da nitelikli bilgi üretiminin temel unsurlardan birisi konumundadır. Ötekileştirilme ve ayrımcılığın olmadığı, başarıyı ve ortak aklı önceleyen adil bir yönetim anlayışının temel yaklaşımımız olacağını, öncelikle ve özellikle ifade etmek istiyorum. Siz çok değerli akademisyenlerimizin tüm potansiyellerini ortaya koyabileceği huzurlu bir çalışma iklimini birlikte oluşturabileceğimize olan inancım tamdır.” Şeklinde konuştu.

 

Geleceği birlikte şekillendireceğiz

 

Prof. Dr. Uzun konuşmasının son bölümünde, “Çıktığımız bu yolculukta iki günümüzün aynı olmasına asla izin vermeyecek bir anlayışla geleceği birlikte şekillendireceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirmek ve aldığımız bayrağı daha ileri noktalara taşımak için tüm gayretimizle çalışacağımızı tekrar ifade ediyor, şahsıma tevdi edilen bu görevin Üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

Etiketler: bartın üniversitesi, rektör kaplan, rektör prof dr ramazan kaplan, rektör uzun, rektör prof dr orhan uzun, bartın üniversitesi rektörü orhan uzun,devir teslim,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.3893
1.389742019-09-20 08:19:14