Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇEKEN AKINTI OKULLARDA ANLATILDI

...

Okunma: 1549

08.05.2017 19:08

çeken akıntı, bartın çeken akıntı, karadeniz çeken akıntı,

 

Karadeniz’de çeken akıntı nedeniyle yaşanan boğulma olayları hakkında Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı Bağlısı Arama Kurtarma Ekibi Degak Özel Timi-3 Komutanlığı tarafından Bartın’da okullarda “çeken akıntı” eğitimleri verildi.

 

Eğitim faaliyeti kapsamında öğrencilere cankurtaranların bulunduğu sahillerde yüzülmesi gerektiği, fırtınalı havalarda kesinlikle denize girilmemesi ve cankurtaranlar tarafından yapılan uyarılara uyulması gerektiği anlatıldı.

 

Ayrıca Karadeniz’in cilvesi olarak nitelendirilen çeken akıntının basit bir doğa olayı olduğu ve sahillerimizin farklı noktalarında 300 metre açığa kadar olan deniz alanında görüldüğü kaydedildi.

 

Eğitimlerde çeken akıntıya yakalanan kişinin paniğe kapılmadan sahile paralel yüzerek ve ya suyun üzerinde kalıp akıntı etkisinin geçmesini beklemesi gerektiği ifade edilirken denizde boğulan bir kişiye ise cankurtaran eğitim almayan bir kişinin direkt olarak müdahale etmemesi gerektiği belirtildi.

 

Bu tip durumlarda en iyi çözümün yardım istemek veya kazazedeye can simidi atmak olduğu aktarıldı.

 

Eğitimler kapsamında çeken akıntı konusunda hazırlanan eğitim filmi de öğlencilere izletilerek arama kurtarmama malzemeleri tanıtıldı. Yine öğrencilere çeken akıntı hakkında bilgilerin yer aldığı el broşürleri dağıtıldı.

Etiketler: çeken akıntı, bartın çeken akıntı, karadeniz çeken akıntı,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.14287
0.143352019-09-15 21:28:05