Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BÜTÜNŞEHİR Mİ OLACAĞIZ? Belediyeler kapatılacak, muhtarlıklar kalkacak...

Okunma: 1033

08.11.2017 15:24

BARTIN BÜTÜNŞEHİR Mİ OLACAK?

 

Merkez ve ilçe merkez belediyelerinin hizmet sunumunda yaşanan koordinasyon probleminin giderilmesi için Büyükşehir statüsü dışında kalan 51 il ‘Bütünşehir’ statüsüne mi geçirilecek?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’nin başında mevcut mevzuattan kaynaklı, il belediyeleri ile merkez ilçe belediyeleri arasında hizmet sunumunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çalışma yapılması talimatını vermişti.

 

Bakan’dan açıklama

 

Gazetecilerin soruları üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bütünşehir Yasası" söylemlerine yönelik açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "30 büyükşehirde uygulanan Bütünşehir Yasası, Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi biraz daha yaygınlaştırılacak. Birçok şehir daha buna katılacak. Eski yönetim modelimiz içerisinde herkesin bildiği gibi büyükşehir birkaç taneydi. Daha sonra bu o günkü ismiyle ‘Pergel Yasası’ gibi bir yasayla, yani büyükşehirlerin nüfusuna göre 30 kilometre, 50 kilometre gibi sınırlarla büyütülmüştü. En sonunda da İzmit ve İstanbul'da denenen ‘Bütünşehir Yasası’ diye adlandırılan bir yasayla 30 büyükşehire ulaşmış olduk.” dedi.

 

“Doğru olduğu kanaati hepimizde oluştu”

 

Uygulamanın fayda ve zararlarını gördüklerini ayrıca şikayetleri de değerlendirdiklerini söyleyen Bakanı Mehmet Özhaseki, “Geldiğimiz noktada bu fikrin doğru olduğunu, şehirlerde bir bütün olarak hareket etmenin, gerek büyükşehir merkez ilçe belediyelerin, gerekse de çevredeki ilçe belediyelerin ve beldelerin hep birlikte ortak bir planlama, ortak bir altyapı, üst yapı planlamasıyla hareket edilmesinin doğru olduğu kanaati hepimizde oluştu. Bu manada 30 büyükşehirde uygulanan Bütünşehir Yasası, Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi biraz daha yaygılaştırılacak. Birçok şehir daha buna katılacak. Ancak burada şunu da söylemeliyiz, ufak tefek de şikayetler alıyoruz. Bunların giderileceği bir yasa hazırlıyoruz. İnşallah Meclisin çalışma sistematiği içerisinde bunu getireceğiz. Orada uzun uzadıya tartışacağız bu konuyu ve geliştireceğiz. Bütün şehirler hazır olmayabilir. Etap etap geçmekte fayda var. Herhalde nüfus kriteri ile biraz daha şehirlerin geliştirilmesi daha akılcı gözüküyor.” şeklinde konuştu.

 

Kayaoğlu yazdı sosyal medyada yer yerinden oynadı

 

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun konuya ilişkin kaleme aldığı yazı ise Bakan Özhaseki’nin açıklamalarından bile daha çok dikkat çekti. Kayaoğlu, sosyal medyada paylaşım üstüne paylaşım yapılan yazısında hazırlanan taslağa göre, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan tüm illerin ‘bütünşehir’ sayılacağını belirtti.

 

Köy muhtarlıkları kalkacak

 

Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyelerinin kapanacağını ve merkeze bağlanacağını da ifade eden Kayaoğlu, “İllerdeki ‘Merkez ilçe’ statüsü son bulacak. ‘Bütünşehir’ uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak. Merkeze bağlı köyler de mahalleye dönüştürülecek. İl özel idareleri aracılığı ile verilen hizmetler kaynaklarıyla birlikte il belediyesine geçecek.” ifadelerini kullandı.

 

Kırsal kesimde il belediyesine oy kullanacak

 

Bütünşehir düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde kırsaldaki seçmenin de il belediyesine oy atmış olacağını kaydeden Kayaoğlu, “AK Parti kurmayları, ‘bütünşehir’ düzenlemesinin gerekçesini, “Büyükşehir olmayan yerlerde, il özel idareleri ile belediyeler arasında koordinasyon sağlanamıyor. Bürokrasiden kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor.  Bu düzenleme ile merkez ilçe yapılanması kalkacağı için, şehrin tüm hizmetlerinden belediye sorumlu olacak. Belediyelerin gelirleri artacak. Hizmet sunumunda sıkıntı olmayacak” şeklinde açıklıyor. 2019 yerel seçimlerinde ‘bütünşehir’ düzenlemesinin uygulanabilmesi için, yasal çalışmanın 25 Mart 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.” dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.89345
1.893972019-09-22 19:07:25