Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA PLAJI DOLUP TAŞIYOR

Okunma: 1021

04.07.2017 11:21

Bayram tatilinde tıklım tıklım dolan Bartın'ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’ya tatilci akını devam ediyor.

 

Tarihi ve doğa güzellikleri ile Bartın’ın ve Batı Karadeniz bölgesinin turizmde ki yıldızı Amasra tatilcilerin akınına uğramaya devam ediyor. Amasra plajı özellikle Cumartesi ve Pazar günleri erken saatlerde dolarken plajdaki doluluk akşam saatlerine kadar sürüyor. Gün boyu denizin tadını çıkaran tatilciler akşam saatlerinde de Amasra’yı dolaşıp hediyelik eşya alışverişleri yaparken restaurantlarda balık ve Amasra Salatasını tadıyorlar.

 

Geçen yıl sönük geçmişti

 

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı sürecinde günü birlikçi tatilciler ve turlarla on binlerce kişiyi ağırlayan Amasra’da yaz sezonu dolu dolu geçiyor. 2016’da 15 Temmuz darbe girişimi ve 13 Ağustos tarihinde yaşanan sel felaketi nedeniyle beklenen yoğunluğun yaşanmadığı Amasra’da turizm işletmecileri yeni sezondan umutlu. Ramazan Bayramı tatilinin kısa olması ve geçtiğimiz yıllara oranla daha az turistin ziyaret ettiği Amasra’da ki turizmciler havaların iyi gitmesi durumunda yoğunluğun artmasını bekliyorlar.

 

Karabük, Kastamonu ve Zonguldak gibi çevre illerin yanı sıra Bolu, Düzce, İstanbul ve Ankara gibi çeşitli illerden de çok sayıda tatilcinin geldiği Amasra’da tarihi ve turistik mekanlar ilgi çekiyor. Tur şirketlerinin de her geçen gün Amasra’yı güzergahlarına daha fazla dahil etmeleri ilçe esnafının da yüzünün gülmesini sağlıyor. Tam doluluk oranının yaşanmadığı ilçede otel ve pansiyonlarda rahatlıkla boş yerlerin bulunması uzun süreli tatilciler için avantaj sağlarken günü birlikçi tatilcilerin oluşturduğu yoğunlukta Amasra’da ciddi boyutta hareketlilik kazandırıyor.

 

Amasra marka değeri kazanıyor

 

Bartın’ın tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye çapında ün salan Amasra ilçesi her geçen zaman diliminde daha da tanınır olmaya başlıyor. Hellenistik, Arkaik, Klasik, Roma, Bizas, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eserin bulunduğu Amasra’da ahşap hediyelik ürünlerin sergilendiği Çekiciler Çarşısı’da tatilciler ve ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Balık restaurantlarında hazırlanıp servis edilen Amasra Salatası’da ilçenin marka değerleri arasında yerini alıyor.

 

Tarihi değerleriyle ön plana çıkıyor

 

Tatillerinde Akdeniz ve Ege Bölgelerine nazaran sıcaklığın daha düşük olduğu Karadeniz kıyılarını tercih edenler için Amasra gerek ulaşım kolaylığı gerekse tarihi ve doğal zenginlikleri ile ilk tercihlerden biri oluyor. Geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan Amasra Tüneli de ilçeye olan ulaşımı rahatlaştırmış durumda. Tünel yapılmadan önceki dönemlerde dar ve virajlı yolları nedeniyle başta tur şirketleri Amasra’yı rotalarına dahil etmek istemezken günümüzde ise onlarca tur otobüsü Amasra’ya giriş çıkış yapıyor. Pansiyonculuğun yaygın şekilde sürdürüldüğü Amasra, kale ve müze gibi tarihi değerleriyle de ön plana çıkıyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.26879
0.269472019-10-23 09:05:59