Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
90 YILLIK GELENEK SÜRDÜRÜLÜYOR

Hasan CAMCI yazdı...

Okunma: 3772

08.05.2017 19:30

hasan camcı, bartın hıdırellez, bartın'da hıdırellez şenlikleri, bartın belediyesi hıdırellez şenliği

 

Mayıs'ın ilk haftası ve ilk Pazar günü Hıdırellez olarak kutlanır. Bu tarihten itibaren tüm evlerde yaz mevsimine hazırlıklar başlar.

 

Hıdırellez denilince akla ilk olarak piknik alanları gelir. Hava güzelse bütün halk evde ne var ne yok toplar piknik alanlarına akın eder. Mangallar yakılır, sofralar kurulur. Koyu sohbetler başlar, araçlarda oyun havası çalar, İsteyen top oynar isteyen ip atlar. Bartın’da bir başka kutlanır Hıdırellez.

 

Bir de Hıdırellez’in bayram havasında kutlandığı zamanlar vardı. 1930 yıllar. İşte Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın bu unutulan değerleri canlandırmak adına 2014 yılında Hıdırellez şenliklerine yeni bir boyut kazandırdı.

 

Unutulan değerlerimizi geri kazanmak adına ve Bartın çayını yeniden canlandırmak adına Hıdırellez şenliklerini 1930 yıllarda ki gibi yalı boyunda yeniden kutlamaya başladı.

 

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca Hıdırellez şenlikleri yalı boyunda yapıldı ama bu seneki kadar güzel ve etkili olmamıştı. Bu sene hem hava şartları çok güzeldi hem de psikolojik şartlar.

 

Bartın Belediyesi organizasyonunda hazırlanan Hıdırellez şenlikleri unutulmaya yüz tutmuş o eski günleri, o eski Bartın ruhunu yeniden canlandırdı.

 

Yalı boyu ana baba günü gibiydi. Yalı boyu, Irmak kenarları insandan geçilmiyor, herkes keyifli bir gün geçiriyordu.

 

En güzeli de tekne ile ırmak turu yapıp, eşsiz ve benzersiz Bartın çayının üzerinde gitmenin keyfi yaşanıyordu.

 

Teknelerin biri dolmadan biri boşalıyor Bartın çayını müzik eşliğinde turluyor ve doyasıya eğleniliyordu. Teknelerden inen herkes Bartın Belediyesine teşekkür ede ede bir kalıyor. Bu tür organizasyonların 1 gün değil senede birkaç kez yapılması için Bartın Belediyesine hem çağrıda bulunup hem de destek oluyorlardı.

 

Neden; çünkü bu gezi keyfi Türkiye’nin hiçbir yerinde yoktu. Şehrin merkezini tekne ile gezilebilen başka bir şehir yok. Kaldı ki Bartın adını bu ırmaktan alıyordu. “Irmağa sahip çıkarsak ırmakta bize sahip çıkar” diyordu vatandaş.

 

Etkinlikler sadece Bartın çayı üzerindeki tekne turu ile sınırlı değildi. Çocuk oyun parkları, palyaçolar, yarışmalar, spor aktiviteleri ve muhteşem bir halk konseri. Tamda vatandaşın istediği gibi olmuştu her şey. Ne bir eksik ne bir fazla.

 

Gün bitip toparlanma zamanı geldiğinde ise vatandaşın bir isteği daha vardı Başkan Akın’dan. Neydi o istek?

 

Gazhane kültürünün geri gelmesi. Nasıl Hıdırellez kültürü geri geldiyse gazhane kültürü de geri gelsin istiyorlardı.

 

Başkan Akın bu sözü verdi. Gazhane yeni görüntüsüne kavuşunca eskiden olduğu gibi Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği konserleri ve halk günleri düzenleyip “O eski günleri yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Bizlerde Aba Grup, Bartın TV olarak Bartın Belediye Başkanı Sn. Cemal Akın’a, Belediye Meclisine, Belediye çalışanlarına göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

Etiketler: hasan camcı, bartın hıdırellez, bartın'da hıdırellez şenlikleri, bartın belediyesi hıdırellez şenliği
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

3.50649
3.50712019-09-20 08:13:55