Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
15 BİNDEN 7 BİNE Şimdide özelleştirmeye...

Okunma: 741

08.11.2017 17:01

DEMİRCİ: “TTK’YI ÖZELLEŞTİRMENİN YOLUNU AÇIYORLAR”

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci Amasra’da madencilerle bir araya geldi. Torba Yasa Tasarısı’nın 58. Maddesiyle Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) özelleştirilmesinin önünün açılacağını söyleyen Genel Başkan Demirci, “TTK’yı müesseselerini ve hatta işletmelerini parçalayarak ruhsatı ile birlikte özelleştirmenin yolunu açıyorlar. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun bir çakıl taşının dahi özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ve sendika temsilcileri Amasra’da madencilerle bir araya geldi. Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Merkez Servisleri, Amasra, MTA Şubelerinin başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı bilgilendirme toplantısında konuşan Genel Başkan Demirci TTK’nın göz göre göre zarara sürüklendiğini söyledi.

 

Demirci: “İşçi sayımız 7 bin 625’e geriledi”

 

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak uzun zamandır Türkiye Taşkömürü Kurumu’na işçi alınması için mücadele verdiklerini ifade eden Demirci, “Zaman zaman KPSS ile küçük gruplar halinde işçi alınırken emeklilikler tüm hızıyla sürdü. TTK’da 2002 yılında 15 bin 119 işçi varken bugün işçi sayımız 7 bin 625’e geriledi. Üretim 1 milyon tonun altına düştü. Doğal olarak kurumun zararı da arttı. TTK’yı göz göre göre zarara sürüklediler. Taşkömürü ithalatı için yılda yaklaşık 4-5 milyar dolar ödüyoruz. TTK’yı küçültenler bize, TKİ’yi ve Soma modelini örnek gösteriyorlardı. Biz bunu kabul etmedik ve işçi alınması için mücadelemizi sürdürdük. Son olarak 21 Haziran 2016’da Taşkömürü, Demir-Çelik ve Zonguldak Paneli düzenledik. 14 Temmuz 2016 tarihinde ise Madenci Anıtı’nda kitlesel basın açıklaması yaparak TTK’ya acilen işçi alınmasını istedik. Ancak 15 Temmuz günü hain darbe girişimi oldu ve devamında gelen olağanüstü hal uygulamasıyla bu mücadelemiz kesintiye uğradı.” dedi.

 

“Madenler bizimdir satılamaz”

 

Ekonomik kriz beklentisiyle Torba Yasa çıkartıldığını, çeşitli vergilerle faturanın kendilerine kesilmek istediğini söyleyen Demirci, “Bu Torba Yasa Tasarısı içerisine TTK ve TKİ’yi yani madenlerimizi de koydular. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu, müesseselerini, hatta işletmelerini parçalayarak ruhsatı ile birlikte özelleştirmenin yolunu açıyorlar. Ve bu yetkiyi TTK ve TKİ Genel Müdürlüklerine bırakmak istiyorlar. Bizi birbirimizle kavga ettirmeye çalışıyorlar. Ekonomik krizin bedelini bize canımızla ödetmek istiyorlar. Karadon, Kozlu, Soma, Ermenek ve diğer faciaları unuttuğumuzu sanıyorlar. Bize yeniden Soma Modeli’ni, hatta daha ağırını dayatıyorlar. Bu yasa tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzda gelişmeleri değerlendirdik.  Ardından Temsilciler Kurulumuzu topladık. Üzülmez ve Kozlu Müesseselerinde işçi arkadaşlarımıza bilgi verdik. Arkadaşlarımız dimdik ayaktalar. Tek yürek, tek ses haykırdılar; Madenler bizimdir satılamaz, madenci feneri sönmeyecek diyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“Özelleştirme ölüm demektir”

 

Maddenin TBMM Genel Kurulu’na geldiğinde farklı eylemleri olacağını da sözlerine ekleyen Demirci, “Gözünüz, kulağınız Sendikanızda ve temsilci arkadaşlarımızda olsun. Birlik ve beraberlik içerisinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun bir çakıl taşının dahi özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Çünkü özelleştirme ölüm demektir. Bu yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir. Eğer Hükümet bu sese kulak vermezse 1990-1991 ve 1994 yıllarında olduğu gibi madenciler ve bölge halkı olarak tek yürek, tek ses meydanlarda olacağız. Atalarımızın bize emaneti olan maden ocaklarımıza, işimize, aşımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkacağız.” dedi.

 

Mutlu: “Beraber mücadele edeceğiz”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13971
0.140382019-09-22 19:55:34